Barwnym korowodem rozpoczęły się dzisiaj w Korzennej Dożynki Wojewódzkie. W programie uroczystości był także konkurs wieńców dożynkowych, występy zespołów regionalnych, degustacje potraw, gry i zabawy oraz koncerty. Recital Maryli Rodowicz przyciągnął tłumy, a po pokazie fajerwerków rozpoczęła się zabawa taneczna.
Korowód złożony z banderii konnej, mażoretek, orkiestry dętej i delegacji wieńcowych wyruszył około godz. 11:30 sprzed budynku Urzędu Gminy i pomaszerował przy dźwiękach muzyki na plac przy dworze. Obserwowały go tłumy mieszkańców, które ustawiały się wzdłuż trasy marszu, a zwłaszcza tam, gdzie można było znaleźć chociaż trochę cienia.
Potem goście zajmowali miejsca przed ogromną sceną, którą ulokowano nieco niżej niż zwykle, stwarzając publiczności dobre warunki do oglądania scenicznych wydarzeń bez względu na to, czy ktoś miał miejsce z przodu czy też z tyłu widowni.
Na udekorowanej płodami rolnymi scenie na początku ulokowano ołtarz polowy, przy którym mszę święta dożynkową odprawił ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż. – Uczestnicząc dziś w eucharystii pamiętajmy, że największym wywyższeniem, uświęceniem daru chleba jest to, że Chrystus wybrał go jako znak jego sakramentalnej obecności pośród nas. Wieńce żniwne mają wymowę eschatologiczną. Przypominają nam o tym, że trzeba będzie kiedyś stanąć przed bogiem z plonem własnego życia. Dlatego nasze codzienne życie – nawet gdy jesteśmy zamknięci w biurach, gdzieś w oddaleniu od rolnictwa, od przyrody – jest pewnego rodzaju uprawą roli, jest uprawą człowieka, uprawą dobra, bo jesteśmy glebą, którą Bóg obsiewa i oczekuje, że w naszej wolności wydamy jak najlepsze owoce- mówił w wygłoszonej homilii.
Tradycyjne przekazanie chleba przez starostów dożynek nastąpiło już po liturgii. Chleb upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów odebrali wspólnie gospodarze dożynek: marszałek województwa Witold Kozłowski oraz wójt Leszek Skowron. Zaraz potem ruszyli w tłum ludzi, częstując przygotowanymi wcześniej kołaczami. Niedługo potem poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu wieńca dożynkowego, odbywającego się w kategorii wieńca współczesnego i tradycyjnego. Tę pierwszą wygrała grupa z wsi Stadła z gminy Podegrodzie, zaś w drugiej najlepsza okazała się grupa z Poręby Radlnej w gminie Tarnów. Obok satysfakcji zwycięzcy otrzymali 2 tysiące złotych nagrody i prawo reprezentowania województwa na konkursie ogólnopolskim.
W okolicznościowym przemówieniu wójt Leszek Skowron nie krył satysfakcji z faktu powierzenia gminie organizacji wydarzenia tej rangi. Przypomniałam, że gmina od wieków związana jest z rolnictwem, a praca na roli do dzisiaj cieszy się tu dużym szacunkiem. Za ciężką pracy dziękował jednak nie tylko rolnikom, ale także przedstawicielom innych zawodów, wskazując, że każdy z nich ma wkład w dynamiczny rozwój gminy, którego dowodem jest ogromna skala realizowanych tu inwestycji. – Trzy nowe sale gimnastyczne, kompleksowa termomodernizacja dwóch szkół, trzy nowe boiska wielofunkcyjne, generalne modernizacje sal gimnastycznych i „Orlika, wiele kilometrów dróg betonowych i asfaltowych, oświetlenie uliczne, kolejne odcinki sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, tężnia solankowa czy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to tylko najważniejsze z nich – przypominał.
Zabierający później głos marszałek Witold Kozłowski akcentowali potrzebę współpracy. – Tylko harmonijny rozwój małych wspólnot jest warunkiem rozwoju całego regionu. Dlatego zapewniamy, że tak jak obecnie, także w przyszłości w naszych działaniach nie będzie podziału na lepsze czy gorsze, ważniejsze czy mniej ważne miejsca na mapie Małopolski – podkreślał.
Wojewódzkie charakter dożynek spowodował, że wśród tysięcy gości nie brakowało przybyszów z innych z gmin z całej Małopolski. Do rywalizacji na najładniejszy wieniec przystąpiło ponad 40 gmin, z których każda reprezentowana była przez delegację wieńcową. Z zaproszenia organizatorów skorzystali wicewojewoda Mateusz Małodziński, który reprezentował wojewodę Łukasza Kmitę. Licznie stawili się parlamentarzyści, wśród których byli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, senator Wiktor Durlak, posłowie na Sejm Anna Paluch, Barbara Bartuś, Urszula Zielińska, Jan Duda, Arkadiusz Mularczyk. Nie zabrakło radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego, członków zarządu powiatu, radnych Powiatu Nowosądeckiego. Obok przewodniczego Rady Gminy Korzenna Szymona Semli byli także niemal wszyscy radni Rady Gminy Korzenna. Dopisali także przedstawiciele instytucji i firm państwowych: policji, Lasów Państwowych. Byli lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół i rzesze mieszkańców zarówno gminy, jak i całego regionu.
Bardzo rozbudowany program przewidywał występy zespołów regionalnych, grup tanecznych, a także profesjonalnych zespołów muzycznych. Grupa One Step poprzedziła koncert gwiazdy wieczorów Maryli Rodowicz, na który przyjechali fani z całego województwa. Owacyjnie przyjęta artystka przygotowała swoje największe przeboje, które publiczność często śpiewała razem z nią. Koncert zakończył się pokazem fajerwerków, po którym rozpoczęła się za wata taneczna przy muzyce na żywo.
Prze cały dzień do dyspozycji gości były liczne stoika gastronomiczne, a dzieci mogły wybierać w festynowych atrakcjach. Swoja oferte przedstawiało także wojska Obrony Terytorialnej oraz Wojsko Polskie.
Zobacz galerię zdjęć nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.