Blisko 180 tys. euro dofinansowania otrzyma gmina Korzenna z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie w ramach programu Interreg Polska – Słowacja realizowanego we współpracy ze słowacką gminą Raslavice pozwoli naszej gminie skuteczniej zapobiegać skutkom powodzi.

W sumie dofinansowanie dla obu gmin to prawie 280 tys. euro, zaś całkowita wartość projektu wynosi 350 tys. euro.

Trudne doświadczenia

Pieniądze pozwolą zarówno słowackiej, jak i polskiej gminy lepiej radzić sobie z częstym na ich terenach zjawiskiem powodzi błyskawicznej. Szybko wzbierające po intensywnych opadach deszczu lokalne rzeki i potoki wielokrotnie dały się już we znaki w gminie Raslavice i w gminie Korzenna. Zniszczona infrastruktura drogowa, obiekty sportowe, budynki komunalne, obiekty rekreacyjne, zalane domy prywatne i zniszczone uprawy rolne to był najczęściej obserwowany efekt powodzi błyskawicznej. W ubiegłych latach straty liczono często w milionach złotach.

Polsko-słowacka współpraca

Korzystając z możliwości, jaka daje Program Interreg Polska – Słowacja 2021-2027, gmina Korzenna złożyła wniosek o dofinansowanie projektu Razem dla bezpieczeństwa. Po jego akceptacji zgodnie z wymaganiami programu 11 kwietnia włodarze obu gmin: Leszek Skowron i Adrián Rychvalský podpisali umowę o partnerstwie.

Wspólne manewry

Realizacja projektu rozpocznie się 1 czerwca br. i potrwa do końca grudnia 2026 roku. Pozyskane pieniądze umożliwią m.in. przeszkolenie specjalistyczne kilkudziesięciu strażaków. W dwudniowych manewrach, przygotowujących do udziału w akcjach ratowniczych podczas powodzi, weźmie udział 50 druhów z jednostek OSP na terenie gminy. Taka sama liczba strażaków z naszych jednostek uczestniczyć będzie w manewrach jednodniowych.

Zapory, ponton i dron

Dzięki wsparciu z Programu Interreg zasadniczo poprawi się wyposażenie jednostek w specjalistycznych sprzęt. W planach jest zakup m.in. zapór i rękawów wodnych, pontonu ratowniczego przydatnego w razie konieczności ewakuacji ludności z zagrożonych terenów. Projekt zakłada uruchomienie systemu monitoringu, dzięki któremu sytuacja powodziowa będzie kontrolowana na bieżąco. Obraz z kamer ulokowanych w newralgicznych miejscach przesyłany będzie do sztabu kryzysowego. Dostępny będzie także w aplikacjach mobilnych. W zakupowych planach jest też dron termowizyjny. Jego operatorzy przejdą specjalistyczne szkolenie.

Ponadto przewidywane są działania edukacyjno-promocyjne. W ich ramach dzieci wezmą udział m.in. w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa powodziowego. Odbędzie się również akcja sadzenia drzew.

Tytuł projektu : Razem dla bezpieczeństwa / Spoločne pre bezpečnosť

Dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027, priorytet 1. Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze, cel szczegółowy 1. Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego.