Ponad 100 osób skorzystało z oferty kina plenerowego w Korzennej przygotowanego w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Korzenia projektu „Bierzmy przykład z pszczelej rodziny”. Na terenie przy dworze przed ogromnym telebimem zasiedli rodzice ze swoimi dziećmi nie tylko z terenu naszej gminy. – Widzowie przyjechali nawet z Nowego Sącza – mówi Kinga Iwańska, koordynatorka projektu.
Film „Dora i Miasto Złota” z gatunku tzw. kina familijnego wyświetlono nieprzypadkowo. Zgodnie z założeniami projektu, którego głównym celem jest edukacja ekologiczna, pokazano opowieść o konieczności ochrony środowiska i dbania o naszą planetę. Widzowie wybrali ją sami, podczas głosowania internetowego, w którym można było opowiedzieć się za jedną z czterech filmowych propozycji. Na terenach zielonych przy dworze wraz z dziećmi pojawili się także rodzice. Wszyscy wygodnie usadowili się na rozkładanych leżakach, które zakupiono w ramach projektu i zajadając popcorn i inne przekąski serwowane przez Gospodę Dworską, śledzili przygody bohaterów filmu.
Leżaki, z których korzystała widownia, posłużą zapewne także przy innych plenerowych wydarzeniach. Zakupiony w ramach projektu sprzęt pozostanie władnością Stowarzyszenia Korzenia.
Sam projekt na plenerowym kinie się jednak nie kończy. Przedsięwzięcie zaplanowane jest na dwa lata. Dotychczas przeprowadzono już szkolenie eko-wolontariuszy, były warsztaty ekologiczne, a niebawem odbędą się zajęcia z patchworkingu. Rekrutacja na każde z przedsięwzięć, realizowanych w ramach projektu, odbywa się osobno. – Czasem jest to oferta dla młodszych dzieci, innym razem raczej dla starszych – objaśnia Kinga Iwańska. Do tej drugiej grupy adresowane będą warsztaty filmowe, których pokłosiem ma być film promocyjny.
W tym roku na realizację projektu przeznaczono 100 tys. zł, w następnym roku do dyspozycji będzie 70 tys. zł. Jak dotąd z oferty skorzystały dziesiątki dzieci w różnym wieku z terenu całej gminy Korzenna.