Z udziałem przedstawicieli polskiego parlamentu, instytucji państwowych, samorządu i organizacji społecznych obchodzono w Mogilnie Święto Niepodległości. – Dzięki ludziom, którzy dla Polski gotowi byli oddać życie, możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i urządzać sobie kraj tak jak chcemy – mówił w okolicznościowym przemówieniu wójt Leszek Skowron.
Uroczystość zorganizowana 12 listopada rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Mogilnie. W liturgii z udziałem pocztów sztandarowych uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. W wygłoszonym kazaniu ks. proboszcz Emil Myszkowski wskazywał na wyjątkowe znacznie Ojczyny. – Łączy nas jak wspólny dom. Łączy jak ciepło matki i ojca, którzy czekają na swe dzieci w swoim domu – mówił.
Po mszy św. na plac przy kościele wprowadzono poczty sztandarowych i odśpiewano hymn państwowy. Zaraz potem Piotr Górski, dyrektor Szkoły Muzycznej w Korzennej, odczytał Apel Poległych, wspominając pochodzących z terenu gminy bohaterów, którzy za wolność Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Do grobu pochowanej na cmentarzu w Mogilnie Anny Kożuch ps. Sarenka przeszli: Benedykta Koper i Wiesława Sasak – jej bratanice, a także wójt Leszek Skowron, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Kracoń, a także radne i radni Rady Gminy Korzenna oraz przedstawiciele wojska. Wiązanki kwiatów i znicze w znajdujących się na terenie gminy miejscach, upamiętniających innych bohaterów walki o wolną Polskę, złożyły delegacje strażaków z różnych jednostek OSP z naszej gminy.
Dalsza część obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości odbywała się w pobliskim Domu Kultury. Wśród gości uroczystości byli m.in.: poseł Anna Paluch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Granicznej, policji, jednostek OSP, a także dyrektorzy szkól, przedsiębiorcy oraz dzieci Benedykta Kożucha, których podczas II wojny światowej prowadził na terenie gminy tajne nauczanie. W okolicznościowym przemówieniu wójt Leszek Skowron przypomniał, że przed laty obejmując urząd wójta na stałe wprowadził do kalendarza gminnych wydarzeń obchody Święta Niepodległości, uznając je za kluczowe wydarzenie w historii naszego kraju. Odwołując się do słów generała Władysława Andersa („Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.”) zaznaczył, że nie straciły one nic na aktualności. – W dalszym ciągu fundamentem naszej wolności i niepodległości pozostaje nasza jedność w pracy na rzecz Ojczyzny. W sytuacji, gdy za wschodnią granicą za wolność płaci się najwyższą cenę widać to szczególnie wyraźnie – podkreślał.
Potem był czas na sceniczne występy. Zagrała Orkiestra Dęta OSP Mogilno, a drogę do niepodległości Polski w specjalnie przygotowanej inscenizacji przypomnieli uczennice i uczniowie SP w Mogilnie.
Organizatorzy zadbali także o podniebienia gości i przy suto zastawionych stołach mogły się toczyć długie Polaków rozmowy.