Posiadanie umowy na odbiór odpadów pochodzących z prowadzonej działalności to obowiązek przedsiębiorców. W związku z tym przedsiębiorcy z terenu naszej gminy powinni do 9 maja dostarczyć do Urzędu Gminy Korzenna kopie umów wraz z dowodami uregulowania opłaty za odbiór odpadów.
Obowiązek ten wynika z art. 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 399). Nakłada on na wójta obowiązek prowadzenia kontroli wszystkich przedsiębiorców pod względem posiadania umów na odbiór odpadów komunalnych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie naszej gminy.
Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność na terenie Gminy Korzenna musi zawrzeć umowę na odbiór odpadów z przedsiębiorcą odbierającym odpady, wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej.
Kiedy dwie umowy?
Gdy nieruchomość posiada dwie części, tj. jedną przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz drugą przeznaczoną na działalność gospodarczą, trzeba regulować dwie opłaty. Za część wykorzystywaną do celów mieszkaniowych trzeba zapłacić gminie zgodnie ze złożoną deklaracją. Z kolei za część przeznaczoną na działalność gospodarcza trzeba zapłacić firmie uprawnionej do odbioru odpadów.
Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi na skutek prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedstawić umowy na odbiór odpadów
Na podstawie obowiązujących przepisów przedsiębiorcy muszą mieć umowę na odbiór odpadów oraz dowody (rachunki, faktury..) potwierdzające regulowanie wymaganych opłat. Kopie obu dokumentów (umowy i dowodów opłat) trzeba dostarczyć do Urzędu Gminy Korzenna do 9 maja br. można to zrobić:
– osobiście do Urzędu Gminy Korzenna do pok. nr 004 lub 002
– przesłać na adres Urzędu Gminy Korzenna, Korzenna 325, 33-322 Korzenna
– przesłać na adres poczty elektronicznej: gmina@korzenna.pl
W przypadku niewytwarzania odpadów komunalnych należy złożyć stosowne oświadczenie. Natomiast brak wymaganej umowy na wywóz odpadów zgodnie z art. 6 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399 ze zm.) stanowi wykroczenie. Grozi za to grzywna w wysokości do 5000 zł.
Wyjątek od reguły
Przypominamy, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej (art. 6j ust. 4a ww. ustawy). Może to nastąpić wtedy, gdy działalność prowadzona w części lokalu mieszkalnego dotyczy obsługi biurowej działalności gospodarczej.