Zainteresowanie mieszkańców „Gminnym programem budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Korzenna” jest znacznie większe niż pierwotnie zakładano – wynika z liczby wniosków złożonych od chwili uruchomienia naboru. W sumie wpłynęło ich 163, podczas gdy w budżecie zaplanowano początkowo kwotę pozwalającą zrealizować około 100 wniosków.
Program ruszył faktycznie 30 kwietnia br. tj. od tego dnia mieszkańcy mogli składać wnioski o uzyskanie dofinansowania w wysokości maksymalnie 10 tys. zł. W budżecie zaplanowano na ten cel milion złotych, co przy założeniu, że kwoty dofinansowania byłyby na poziomie dopuszczalnego maksimum, wystarczyłoby na realizację 100 wniosków.
W ciągu pięciu miesięcy od ogłoszenia naboru mieszkańcy złożyli 163 wnioski, z których 134 zweryfikowano pozytywnie. Kilka innych znalazło się na liście rezerwowej. Wysokie zainteresowanie spowodowało, że pulę pieniędzy na ten cel zwiększono, mając na uwadze cel nadrzędny tj. umożliwienie wszystkim mieszkańcom korzystanie z urządzeń pozwalających na oczyszczanie ścieków.
Program budowy przydomowych oczyszczalni dedykowany jest tym mieszkańcom, którzy z obiektywnych względów nie mogą liczyć na to, że ich domy zostaną włączone do sieci kanalizacyjnej. O tym, czy jej budowa wchodzi w grę czy nie, decyduje gęstość zaludnienia, od której zależy możliwość uzyskania dofinansowania do budowy sieci. Tam, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej nie będzie możliwa, gmina będzie dofinansowywać budowę oczyszczalni przydomowych, ponieważ na terenach słabo zaludnionych jest to rozwiązanie znacznie tańsze. Zgodnie z przyjętymi założeniami pieniądze na wsparcie dla mieszkańców decydujących się na oczyszczalnie przydomowe będą planowane w budżetach gminy na kolejne lata.
Zgodnie z regulaminem programu kwota dotacji jest wypłacana wnioskodawcy po wykonaniu i uruchomieniu oczyszczalni w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa oraz warunkami umowy dotacji. Po zrealizowaniu inwestycji w terminie wskazanym w umowie wnioskodawca powinien przedstawić dokumenty, potwierdzające realizację inwestycji zgodnie z określonymi wymaganiami tak jak np.: inwentaryzacja powykonawcza inwestycji i kopia faktury potwierdzającej koszty zakupu oczyszczalni.