Do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”  przystąpiła gmina Korzenna. Umożliwia on osobom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności korzystanie z tzw. usługi asystencji osobistej, której koszt pokrywany jest z budżetu państwa.

Gmina Korzenna zdecydowała się na udział w programie, odpowiadając na sygnały mieszkańców. – Docierały do nas informacje, że są osoby zainteresowane tego rodzaju pomocą. Złożyliśmy wniosek o dotację i po otrzymani pozytywnej decyzji przystąpiliśmy do programu – mówi Maria Poręba, dyr.. Ośrodka Pomocy Społecznej, który realizuje program.

Pieniądze dla dziesięciu osób

Wsparcie uzyskane z budżetu wojewody małopolskiego w wysokości ponad 152 tys. zł. Oznacza to, że niższe od zgłoszonego zapotrzebowania opiewającego na ponad 300 tys. zł. W związku z tym z programu może w tym roku skorzystać 10 osób spełniających kryteria programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W pierwszym terminie zgłosiło się 8 osób. Złożone przez nie wnioski zakwalifikowano do realizacji. Obejmują one zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci mające orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Doświadczenie i zaufanie

Osoby wykonujące usługi asystencji osobistej wskazują osoby z niepełnosprawnościami (w przypadku dorosłych) lub ich prawni opiekunowie. – To są najczęściej osoby znane potrzebującym pomocy, dzięki czemu mają do nich zaufanie – objaśnia dyr. OPS. Z reguły dysponują doświadczeniem w opiece nad osobami z niepełnosprawnościami. Nierzadko mają także wykształcenie przydatne w świadczeniu tego rodzaju usług (np. pielęgniarki).

Swoją pracę asystenci rozpoczną niezwłocznie po podpisaniu umowy z OPS w Korzennej. Część umów już sfinalizowano, w przypadku innych nastąpi to w najbliższych dniach. Wynagrodzenie dla asystentów wypłacać będzie OPS na podstawie ściśle rejestrowanej liczby godzin pracy.

Zakres obowiązków

Do obowiązków asystentów należy m.in. pomoc w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej. Rolą asystentów jest zwłaszcza wspieranie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie. Ponadto pomagają oni w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania oraz w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Świadczenie usługi asystencji odbywa się całą dobę do końca bieżącego roku.

Nabór na pozostałe dwa miejsca dla asystentów osób z niepełnosprawnościami rozpocznie się wkrótce.

Zdjęcie ilustracyjne